Fondu PIO duguju 278 milijardi

Bez autora
Dec 13 2016

Srpski poslodavci radnicima za neplaćene penzijske doprinose duguju ukupno 278,9 milijardi dinara. Za toliko je, po računici Poreske uprave Srbije, ukupno zakinut Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje. Od toga je četvrtina, čak 69 milijardi dinara - nenaplativa.Istovremeno, da bi 1,7 miliona penzionera dobilo svoja zaslužena primanja, iz budžeta je lane Fondu PIO prosleđeno 210 milijardi dinara. Državna revizorska institucija ove godine "pročešljala" je lanjske poslovne knjige Fonda PIO.

Fondu PIO duguju 278 milijardiSrpski poslodavci radnicima za neplaćene penzijske doprinose duguju ukupno 278,9 milijardi dinara. Za toliko je, po računici Poreske uprave Srbije, ukupno zakinut Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje. Od toga je četvrtina, čak 69 milijardi dinara - nenaplativa. Istovremeno, da bi 1,7 miliona penzionera dobilo svoja zaslužena primanja, iz budžeta je lane Fondu PIO prosleđeno 210 milijardi dinara.

Državna revizorska institucija ove godine "pročešljala" je lanjske poslovne knjige Fonda PIO. Prema izveštajima poreznika, vidi se da poslodavci na ime glavnice duguju 133 milijarde, dok je ostatak - kamata. Najveći deo potraživanja je iz davnih dana, dok je "minus" od 13,5 milijardi nastao od marta 2014. godine. Iako nelogično, ali od skorašnjeg duga, poreznici su digli ruke od čak 59 odsto. Toliko smatraju - nenaplativim.

- Bojim se da je učešće nenaplativih mnogo veće - smatra Milojko Arsić, profesor Ekonomskog fakulteta.

- Kada su ranije izlazili sa podacima svega je 10 do 20 odsto starih dugova bilo naplativo. Ukoliko mogu da naplate čak 75 odsto ukupnih potraživanja, onda je stanje u Fondu PIO bilo nešto bolje.

Arsić smatra da je uzrok nagomilanih potraživanja niska finansijska disciplina. Tolerišu se preduzeća, preduzetnici, pa i država koji svoje obaveze na izmiruju u zakonskim rokovima.

- Takva situacija je u uređenim tržišnim privredama nezamisliva - dodaje Arsić.

- Zato su se i nagomilali dugovi. U tržišnim privredama odmah se pokreće postupak, preti stečajem i likvidacijom. I u toj situaciji se ne preuzimaju novi rizici, ne zapošljavaju novi ljudi. To je karakteristično za socijalističke privrede, meko budžetsko ograničenje, pa se troši više nego što se zaradi. Poslodavci kod nas godinama ne plaćaju obaveze, pa država nešto otpiše, nešto poveže.

Da su poreznici bili ažurniji u naplati doprinosa, ne znači da bi Fond PIO živeo sa manjim dotacijama iz budžeta. Plan državne kase za 2017. godinu predviđa da se isplata penzija "pomogne" sa 201 milijardom dinara.

- Ne mora da znači da bi efikasnija Poreska uprava značila bolje stanje Fonda PIO - zaključuje Arsić.

- Da postoji finansijska disciplina, većina tih firmi ne bi ni postojala. Verovatno bi brže propale.

Javne nabavke

Državni revizori zamerili su Fondu PIO i na sprovedenim javnim nabavkama mimo propisa.

- Fond PIO je izvršio nabavku dobara i usluga najmanje u iznosu od 55 miliona dinara, pozivajući se na ugovor koji je prestao da važi, odnosno bez zaključenog ugovora i bez sprovedenog postupka javne nabavke - ističe DRI u svom izveštaju.

Najveći deo odnosi se na plaćanje usluga fiksne i mobilne telefonije i internet usluga u iznosu od 35,66 miliona dinara.

Dugovanja penzionera

Državni revizori su utvrdili i da Fond nije uredno vodio svoja potraživanja. Između ostalog, 19,8 miliona dinara duguju im sami penzioneri. Toliko su njihova konačna rešenja "lakša" od privremenih po osnovu kojih su im isplaćivali penzije. Revizori im preporučuju da promene zakon i da ne rade dva rešenja kako bi se izbegla bilo kakva dugovanja.

- Preporučuje se Fondu PIO da pokrene inicijativu radi izmena Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju u delu utvrđivanja visine prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja kako bi se otklonili uzroci donošenja privremenih rešenja - stoji, između ostalog, u izveštaju DRI.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik